Assalamualaikum w.b.t,
Di sini, saya sertakan contoh Rancangan Pengajaran Harian bagi Bab 2.
RANCANGAN
MENGAJAR HARIAN
Mata Pelajaran :
Biologi
Tingkatan :
Tingkatan 4
Bilangan Pelajar :
30 orang
Tarikh :
19 Januari 2013
Hari : Selasa
Masa :
9.30 – 10.20 pagi (50 minit)
Tajuk :
Struktur sel dan fungsi bahagian sel
(sel haiwan dan tumbuhan)
Hasil Pembelajaran :
Di akhir pembelajaran,
pelajar-pelajar dapat :-
1.
Memahami struktur dan fungsi setiap sel haiwan dan sel
tumbuhan
2.
Membuat perbandingan
antara struktur sel haiwan dan sel tumbuhan
Pengetahuan sedia ada : 1.
Pelajar mempunyai pengetahuan tentang sel haiwan dan tumbuhan melalui
pembacaan awal buku teks atau buku rujukan.
Nilai
Murni : 1.
Menyedari bahawa sel haiwan dan tumbuhan mempunyai struktur unik.
2.
Mensyukuri dan
mengagumi alam ciptaan Tuhan
Bahan
Bantu Mengajar : Slide Power Point , video animasi
struktur sel haiwan dan tumbuhan, nota tutorial dalam bentuk flash card dan kuiz online dari laman
web pembelajaran
Langkah
/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pembelajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
Kaedah/Nilai/BBM
|
Set
Induksi
(10 minit)
|
Pengenalan
kepada sel haiwan dan sel tumbuhan
|
1.Guru memberi pengenalan kepada
pelajar mengenai sel haiwan dan sel tumbuhan melalui tayangan video di laman
berikut:
|
Kaedah
Soal
jawab, perbincangan di dalam kelas
BBM
Video
animasi
|
Langkah 1
(20 minit)
|
Menjelaskan bentuk dan ciri-ciri setiap jenis sel
1.Sel haiwan
2.Sel tumbuhan
|
1.Guru menerangkan mengenai
struktur dan fungsi setiap jenis sel
2.Guru meminta pelajar menyatakan
apakah persamaan dan perbezaan yang terdapat pada kedua-dua jenis sel
3.Guru menerangkan dengan lebih
lanjut mengenai topik yang dibincangkan melalui slide MS Power Point yang
disediakan oleh guru.
4.Pelajar diminta untuk melayari
laman web pembelajaran untuk mendapatkan nota dalam bentuk flash card bagi rujukan lanjut di
laman web berikut:
|
Kaedah
Penerangan oleh guru, perbincangan,
pelajar melayari laman web yang berkaitan
BBM
·
Slide MS Power Point
·
Gambarajah
·
Laman web pembelajaran
|
Langkah
/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pembelajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
Kaedah/Nilai/BBM
|
Langkah 2
(10 minit)
|
Pengukuhan
dan penilaian
|
1.Pelajar
berpeluang untuk mengukuhkan pemahaman mereka dengan menjawab kuiz online di
website berikut:
|
Kaedah
Pelajar melayari laman web yang berkaitan,
aktiviti menjawab kuiz
BBM
·
Internet
·
Kuiz
online dari laman web pembelajaran
|
Penutup
(10 minit)
|
Rumusan
dan kesimpulan
|
1.Guru meminta
pelajar menyatakan mengenai apa yang telah mereka pelajari melalui
perbincangan di dalam kelas
2.Guru
merumuskan semua isi pengajaran yang
telah dipelajari
|
Kaedah
Perbincangan,
soaljawab
|